Воден елбус на подводни криле Candela тръгва в Нова Зеландия
Apr 04, 2024
Езерото Manapōuri, широко известно като най-красивото езеро в Нова Зеландия, също е дом на най-голямата водноелектрическа централа в страната. Обслужващият персонал използват ежедневен транспорт през дългото 17,4 мили (28 км) езеро на Южния остров на Нова Зеландия. Досега тази пътническа услуга се извършваше с дизелов ферибот. Скорошна покупка от Meridian, най-голямата електрическа компания в страната, скоро ще донесе по-устойчив вариант в района.

Новият електрически ферибот на подводни криле P-12, който беше представен преди три месеца от шведската компания за строене на лодки Candela, ще осигурява ежедневен транспорт на персонала до и от електроцентрала Manapōuri, започвайки от 2025 г. Candela твърди, че новият ферибот ще спести 240 тона въглеродни емисии всяка година - което се равнява на премахването на 52 автомобила с вътрешно горене от пътя.

Компанията казва, че морският транспорт представлява 3% от глобалните емисии на CO2, цифра, която се очаква да нарасне до 13% през следващите десетилетия, ако не се предприемат действия, според Европейската комисия. Поради това се възлагат големи надежди на електрическите кораби, като пазарът на електрически кораби се очаква да достигне 31,48 милиарда долара до 3034 г., според скорошно проучване на пазара.

P-12 е един от начините, по които енергийната компания намалява емисиите си от вътрешния транспорт, допринасяйки за целта на Meridian да намали наполовина своите емисии до 2030 г., според Таня Палмър, генерален мениджър на Meridian - „Трябва да бъдем смели и иновативни, за да намалим емисиите. Тази сделка е резултат от глобално търсене за идентифициране на най-новата и най-добра технология за нашите нужди и такава, която е подходяща за такава невероятна за природата среда. Candela P-12 е вълнуващ заместител на дизеловия ферибот, който в момента използваме за превоз на хора през езерото до електроцентралата. Това ще намали драстично емисиите и в същото време ще даде на нашия екип това, което може би е най-доброто и зрелищно пътуване в света.“

Meridian подписва сделка с Candela за закупуване на P-12, което означава, че това е първият клиент извън Европа, който получава доставката на електрическия ферибот.

„Развълнувани сме да си партнираме с глобален лидер в прехода към устойчива енергия и глобална декарбонизация и сме развълнувани да видим скоро нашия P-12 в действие на езерото Manapōuri“ - каза Густав Хаселског, главен изпълнителен директор на Candela - „Благодарим на Meridian за това, че се водят от стремежа към по-чисто и по-зелено бъдеще.“

Candela се описва като технологична компания, посветена на отключването на потенциала на водните пътища за устойчив транспорт. Тя проектира и изгражда първите в света електрически кораби и лодки на подводни криле, които „летят“ над на водата. Компанията казва, че нейният дизайн на подводни криле помага да се преодолее най-голямото препятствие пред електрификацията в морето, а именно, че конвенционалните корпуси са изключително неефективни и съответно имат малък обсег при високи скорости.

С дължина от 12 м (39,4 фута) и ширина от 4,5 м (14,7 фута), P-12 може да превозва до 30 седящи пътници. Фериботът се захранва от 254-кВтч батерия и два електрически мотора Candela C-POD Max с обща пикова мощност 340 кВт. Летейки на компютърно управлявани подводни криле, корпусът на P-12 се издига над водата с висока скорост, което намалява консумацията на енергия с 80% в сравнение с традиционните плавателни съдове, според Candela, и позволява пътуване на дълги разстояния и висока скорост, което го прави най-ефективния наличен сега бърз кораб.

Според компанията нейният P-12 може да се похвали с най-високата максимална скорост и най-дълъг обхват от всеки електрически фериботи. Той може да постигне максимална скорост от 30 възела (56 км/ч), което го прави най-бързият електрически ферибот в света. Плавателният съд има обхват от 50 морски мили (93 км) при 25 възела (46 км/ч), което според Candela е най-големият обхват от всеки електрически кораб.

При крейсерска скорост от 25 възела вълната от следата зад кораба е по-малка от 15 см (6 инча), което ще сведе до минимум прекъсването на бреговата линия на езерото Манапури – част от зоната на световното наследство на ЮНЕСКО и дом на много местни видове, включително дългоперка змиорка. Дизайнът на корпуса води до минимално генериране на вълни, което може да намали времето за пътуване.

В допълнение към опазването на околната среда и дивата природа, P-12 облагодетелства пътниците с фокусирана върху човека технология. Плавателният съд се стабилизира в реално време от компютърна система на контрол на полета, която предотвратява накланяне и блъскане, предизвикващи прилошаване при движение, които се срещат в други кораби. Контролерът на полета използва сензори за измерване на височината на вълната пред плавателния съд и след това регулира ъгъла на атака на подводните криле 100 пъти в секунда, за да осигури плавно каране над тях.

Цената от 1,7 милиона евро на 30-местният вариант на совалката P-12 съответства на цената на подобни по размер кораби с двигател с вътрешно горене и е на цена значително по-ниска от другите електрически опции. Кандела казва, че P-12 има 90% по-ниски разходи за енергия и поддръжка от дизеловите кораби, което позволява на операторите да остават печеливши при прехода си от дизелови кораби. Изискват се много ниски инвестиции за инфраструктура за зареждане, благодарение на високата ефективност и може да се използва типично DC зарядно устройство за електрически автомобили, със 175 кВт DC зареждане или нощно AC зареждане.

Снимки: