На 22 август 1851 г. американската шхуна America триумфира над британския флот в регатата с награда от 100 британски гвинеи, организирана около английския остров Уиг в южната част на Англия. С тази победа над имените си съперници шхуната става кръстник на най-прочутия и продължителен мачрейсинг в света
Първото издание на легендарното най-дълго спортно състезание се ражда спонтанно от един облог, сключен от капитана на шхуната на America с няколко шкипера от Кралския морски ескадрон (Royal Yacht Squadron). Предизвикателството за американците е повече от сериозно, тъй като те се намират далеч от родните води и не могат да разчитат на подкрепата на своите сънародници. За разлика от тях на англичаните им предстояло не само да се състезават пред родна публика, но се очаква и да играят комбина срещу единствения си противник. По това време капитанът на America се бил задържал повече от очакваното време в залива на британския град Коус, тъй като нямал изгодна оферта транспортиране на товар до щатите.
Претендентите за Приза от 100 гвинеи стартират от котвената стоянка в залива на Коус. Началото на надпреварата е даден в 10 часа местно време с топовен залп. След изстрела екипажите трябва бързо да вдигнат котва, да вдигнат платната и да поемат курс към остров Уиг. Първоначално нещата не потръгват добре за янките. Американците се забавят на старта и успяват да вдигнат котва и да поемат курс, пропускайки петима от британските конкуренти пред себе си. В крайна сметка обаче Ameria финишира първа в 20,37 минути местно време, изпреварвайки с чисти 12 минути първия пристигнал британски екипаж на яхта Aurora. Последният английски съд, участвал в Регатата за 100 гвинеи, финишира с час и половина след победителите.
Вместо да прибере наградата шкиперът на America използва златото, за изработването на паметни медали, някои от които още се пазят в Яхтклуба на Ню Йорк. Копия от тези медали се връчват до ден днешен като медали на победителите в Купата на Америка.
С провеждането на първата Регата за 100 гвинеи е свързан и произхода на легендарната фраза „Няма втори”. Отразявайки резултатите от състезанието репортерът на британския в. The Times дипломатично информира, че „от Коус се чува, че шхуната America е първа”. На въпроса кой е втори, отговорът е: „Никой”.
В последствие покрай тази крилата фраза тръгва мълва, че след като научила, че американската шхуна е финиширала първа в регатата кралица Виктория попитала съдията кой е втори. „Ваше величество, няма втори”, отговорил съдията на финалната линия.
160 години по-късно фразата „Няма втори” продължава да е основното предизвикателство в най-прочутия и продължителен мачрейсинг в света.